Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi

Kabağı dilimleyip, kabuğunu bıçakla soyun. Çekirdeklerini çıkarın. Çelik veya kalın dipli bakır bir tepsiye düzgünce dizin. Üzümleri serpiştirin.Kabak pişerken suyunu salacağı için fazla suya gerek yoktur.Bir bardak su ilavesi ile 10 dk pişirin. Bu şekersiz ön pişirme işlemi kabakların daha parlak ve kırmızı olmasını sağlayacaktır ve önemli bir püf noktasıdır. Suyunu saldıktan sonra fazla suyunu […]

Kabağı dilimleyip, kabuğunu bıçakla soyun. Çekirdeklerini çıkarın. Çelik veya kalın dipli bakır bir tepsiye düzgünce dizin.
Üzümleri serpiştirin.Kabak pişerken suyunu salacağı için fazla suya gerek yoktur.Bir bardak su ilavesi ile 10 dk pişirin.
Bu şekersiz ön pişirme işlemi kabakların daha parlak ve kırmızı olmasını sağlayacaktır ve önemli bir püf noktasıdır.
Suyunu saldıktan sonra fazla suyunu boşaltın. Üzerine şekeri döküp kapağını yarı açık bırakarak ağır ateşte 30 dakika pişirin.
Kabakların altını iyice kısarak üzerine, parlak olmaları için bir iki tutam daha şeker serpip, kapağını yine kapatın ve 5 dakika dinlendirin. Altını kapatıp ateşten çekin. Tamamen soğuduktan sonra üzerine dövülmüş ceviz serperek servis edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN