Halkalı Oya Modelleri

Halkalı Oya Modelleri

Tülbent, yemeni, yazma ya da çember adına ne derseniz diyin oyasız asla olmaz. Yüzyıllardır kullana geldiğimiz bu baş örtüleri kadınların sosyal statülerini ve medeni durumlarını yansıtmak için bir araç olarak kullanılmıştır. Bir çok yörede evli kadınlar başka renk, bekar kızlar başka renk, hamile kadınlar başka renkte baş örtüleri kullanmışlardır. Renkleri dışında oyaları da yine kadınların […]

Tülbent, yemeni, yazma ya da çember adına ne derseniz diyin oyasız asla olmaz. Yüzyıllardır kullana geldiğimiz bu baş örtüleri kadınların sosyal statülerini ve medeni durumlarını yansıtmak için bir araç olarak kullanılmıştır.

mavi beyaz çift halkalı çiçekli oya

Bir çok yörede evli kadınlar başka renk, bekar kızlar başka renk, hamile kadınlar başka renkte baş örtüleri kullanmışlardır. Renkleri dışında oyaları da yine kadınların durumlarına göre değişkenlik göstermekteydi. Aslında oyaların bir çok farklı ismi de bulunuyor. Bunlardan bazıları renkli televizyon, bey geldi hanım sallandı, çarkıfelek, berber aynası, iki gelin bir kaynana gibi ilginç isimler.

Halkalı oyaları bilinen plastik beyaz halkalarla yapabileceğiniz gibi halka şeklindeki renkli pullarla da yapabilirsiniz. Özellikle yarısı açık kalacak şekilde yapılan halkalı oyalarda bu şekilde renkli pullar kullanmanız oyanın daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Örneğin kırmızı pullu kahverengi halkalı oya örneğinde kırmızı pul kullanılmış ve farklı renk olması oyaya daha da güzellik katmış. Mavi oyada da sarı parlak pul kullanılarak parlaklık verilmiş. İki farklı boyda halka kullanarak yapacağınız oyalar da çok güzel görünecektir. Küçük olanı içe büyük olanı dışa gelecek şekilde yapılmış oyalar çok hoş görünüyor. İç içe değil de yan yana olacak şekilde de çift halkalı oyalarınızı hazırlayabilirsiniz. Mavi beyaz çift halkalı çiçekli oya harika bir model olmuş. Boru boncuklarla da halkanın etrafına çiçekler oluşturarak halkalı oyalarınızı tamamlayabilirsiniz. Halkaların sadece etrafını oyalayarak değil içlerini oyayla doldurarak da farklı modeller ortaya çıkarabilirsiniz. Pembe, sarı ve mavi renklerden oluşan oya sizin için güzel bir örnek olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN