DOGUM HASTANE ÇANTASI

DOGUM HASTANE ÇANTASI

Hastane Çantası Hazırlığı Son aylara yaklaştıkça, anne adaylarını hastane çantasının ne zaman hazırlanması gerektiği konusunda, içinde neler bulunması gerektiği konusunda bir telaş alır. Ben bu konuda, doğum yapacağım hastaneyi arayıp, onların neleri sağladığını, benim yanıma neler almam veya almamam gerektiğini sormuştum. Çünkü her hastanenin  bu konuda sağladıkları farklı. Siz de benim gibi, her ayrıntıyı planlamadan […]

Hastane Çantası Hazırlığı

Son aylara yaklaştıkça, anne adaylarını hastane çantasının ne zaman hazırlanması gerektiği konusunda, içinde neler bulunması gerektiği konusunda bir telaş alır. Ben bu konuda, doğum yapacağım hastaneyi arayıp, onların neleri sağladığını, benim yanıma neler almam veya almamam gerektiğini sormuştum. Çünkü her hastanenin  bu konuda sağladıkları farklı. Siz de benim gibi, her ayrıntıyı planlamadan rahat edemeyenlerdenseniz, doğum yapacağınız hastaneyi arayıp bu konuda bilgi edinmenizi öneririm.

Anne için Çantada Bulunması Gerekenler

–          Lohusa Geceliği: Lohusalık sırasında, rahat emzirme amaçlı kullanılan bu geceliklerden en az 3 adet edinmenizi tavsiye ederim.  Hastanede 1 gece bile kalacak olsanız, kanamanız olacağı için tedbirli olup,  bu geceliklerin üçünü de çantanıza koymanızda fayda var.

–         Sabahlık En az 1 geceliğinizi sabahlıkla takim almanızı öneririm. Çünkü, doğum yaptıktan sonra katta gezinirken geceliğinizin üstüne giymek için mutlaka ihtiyacınız olacak.

–          Çorap: Kanamanız olacağından, hastanede ayaklarınızın üşüdüğünü hissedebilirsiniz. Bu yüzden yanınıza kendiniz için 1 çift çorap almanızı öneririm.

–          Lohusa Tacı: Yanınıza Lohusa tacınızı almayı unutmayın  Ben her geceliğime uygun ayrı bir taç veya bant almıştım.

–          Terlik: Şık geceliklerinizin altına mutlaka 1 adet terlik almanızı öneririm.

–          Hamile Külotu:  Eğer ki sezeryanla doğum yapacaksanız, bu Bridget Jones tarzı kocaman iç çamaşırlarına şiddetle ihtiyacınız olacak çünkü o hamilelik sonuna kadar, güzellikten ödün vermemek için giymeye devam etmekte direttiğiniz mini minnacık iç çamaşırları dikişinizin üzerine geliyor olacak. J Ben bu çamaşırların tek kullanımlık olanlarından 2-3 paket almıştım. Döndüğümde evde kullanabilmek için, 5 adet de penye olanlardan almıştım.

–          Emzirme Sütyeni: En az 2 adet almanızı öneririm. Ben Blackspade marka emzirme sütyeninden çok memnun kaldım.

–          Göğüs Kalkanı: Avent Göğüs kalkanı sayesinde, tahriş olan göğüs uçlarım çamaşırıma değmedi, sürekli hava aldı ve yara olmadı. Hastane çantanızı hazırlarken mutlaka yanınıza almanız gereken bir ürün. Kullanırken göğüs uçlarınızın nefes alabilmesi açısından delikli olan kapağını takmanızı öneririm.

–          Ped: Kanamanız olacağı için çantanızda en büyük boy pedlerden bulunması faydalı olacaktır. Bunu hastane sağlasa bile, bazı anlar oluyor ki, kendi çantanızdan alıp kullanmanız gerekebiliyor. Mesela çıkış işlemleri yapılırken öyle bir hengame oluyor ki, siz orada ped bekleyeceğinize iki dakikada çantanızdan alıp halletmenin rahatlığını yaşıyorsunuz.

–          Göğüs Kremi: Lansinoh göğüs ucu kremini doğumdan 1 ay önce kullanmaya başladım ve gerçekten çok faydasını gördüm.  Emzirme dönemimde göğüslerim sadece 1 kez hafif bir yara oldu, o dönemde de eczaneden aldığım başka bir ürünle de yaraların hemen geçmesini sağladım.

–          Bakım Ürünleriniz: Diş Fırçası, Diş Macunu, Deodorant,  Asteton, Oje, Küçük Ayna, Makyaj Malzemeleri, Lipstick, Şampuan, Saç Kremi, Tarak, Vücüt Kremi, telefonunuzun şarj aleti.

–          Kıyafet: Hastane çıkışında giymek için yanınıza kıyafet almayı unutmayın

 

Bebek için Çantada Bulunması Gerekenler

–          2 adet hastane çıkışı.

–          5 adet çıtçıtlı body.

–          4 adet yeni doğan tulumu ( Lastik kısmının göbek bağına değecek endişesinden, ben altlı üstlü takımları tercih etmedim.)

–          5 adet çorap.

–          4 adet başlık.

–          4 çift eldiven.

–          2 adet yelek veya hırka.

–          4 adet Tülbent (Büyük).

–          Bolca tülbent mendil.

–          4 adet Önlük.

–          Kirli Torbası.

–          2 adet Battaniye.

–          Yenidoğan Bebek Bezi: Hastane bize bebek bezi sağlıyordu ama ben yine de yanımda bulundurdum, ki iyi ki de çantaya koymuşum. Bazen bebeğin altını değiştirmek için hemşireyi çağırmak yerine annenizle birlikte halletmeyi isteyebiliyorsunuz  O anlarda kendi bezlerimizden kullandık rahatlıkla.

–          Yeni Doğan Islak Mendili.

–          Emzik: Emzik vermeyeceğinizi düşünüyor olsanız bile, her ihtimale karşı çantanızda bulundurmanızı öneririm.

–          Emzik Kutusu.

–          Pişik Kremi.

–          Biberon (Benim doğum yaptığım hastanede bebeğe ek olarak mama verileceği zaman, memeyi bırakmaması için, minik bardaklarla vermeyi tercih ediyordu. Ama ben yine de ne olur ne olmaz diye yanımda steril edilmiş bir biberon götürdüm.)

–          Ana Kucağı (Oto Koltuğu): Hastaneden çıkarken bebeğinizi güvenle taşıyabilmek için mutlaka ana kucağı tipi oto koltuğu almanız gerekecek.

Not: Süt Sağma makinası: Mağazalardan hangi markanınkini alırsanız alın, sütünüzü arttırmak için hastaneden profesyonel bir süt sağma makinası kiralamanızı öneririm.

Medela’nın Mini elektirikli ve pilli göğüs pompası dışarıda sağım yapabilmem açısından bana çok faydalı oldu. Hastaneden de Medela’nın profesyonel süt sağma makinasını kiraladım böylece 3 saatte bir sağım yaparak elimden geldiğince sütümü arttırdım. Eğer sütünüz çok bolsa, beze oluşumunu önlemek için de bebeğinizin çekemediği miktarı sağmak için bir makine almanız veya kiralamanız gerekecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN