Buharda Yemek Nasıl Pişirilir Buharda pişirme

Buharda Yemek Nasıl Pişirilir Buharda pişirme

Besinlerimizi çeşitli yöntemlerle pişiririz ve her besinin pişirme yöntemi farklıdır. Bu yöntemler besin değerlerini ve lezzetlerini etkiler. Besinler pişirme ile bazı değişikliklere uğrarlar. Pişirme yöntemlerine uyduğumuz takdirde hem sağlıklı hem de severek yiyeceğimiz yemekler meydana getirmiş oluruz. Yemek pişirme teknikleri arasında en hafif ve en sağlıklı olan “buharda pişirme” ise son yıllarda değişen yeme alışkanlıklarının […]

Besinlerimizi çeşitli yöntemlerle pişiririz ve her besinin pişirme yöntemi farklıdır. Bu yöntemler besin değerlerini ve lezzetlerini etkiler.

Besinler pişirme ile bazı değişikliklere uğrarlar. Pişirme yöntemlerine uyduğumuz takdirde hem sağlıklı hem de severek yiyeceğimiz yemekler meydana getirmiş oluruz. Yemek pişirme teknikleri arasında en hafif ve en sağlıklı olan “buharda pişirme” ise son yıllarda değişen yeme alışkanlıklarının etkisiyle dünyada giderek yaygınlaşan bir teknik haline gelmiştir.Buharda Pişirme Nedir?Buharda pişirme tekniği yiyeceklerin buhar yardımıyla pişirilmesidir. Buharda pişirme için geniş bir kaba su konur ve kaynatılır. Onun üzerine delikli bir kap veya özel buhar kabı yerleştirilir, yiyecekler bu kaba konarak üzeri kapak ile kapatılır ve yumuşayana kadar pişirilir. Buharda pişirme yaptıktan sonra yiyecekler diğer pişirme yöntemleri ile pişirilebilir. Örneğin sebzeler buharda pişirildikten sonra sote edilebilirler. buhar-pisirm

Buharda Pişirme Teknikleri

1) Atmosferik veya düşük basınçta buharla pişirme: Bir buhar makinesi veya Çinlilerin kullandığı bambu buhar kaplarıyla tencere içinde buharda pişirme (steaming) olarak tarif edilebilir. Yumurta, kök sebzeler, kabuklu deniz ürünleri bu yöntemle pişirilebilir.
2) Yüksek basınçta buharda pişirme: Pişirme süresi kısa ve kullanılan su miktarı da diğer yönteme göre oldukça azdır. Pek çok gıda için uygun bir pişirme yöntemidir ve özellikle sebzeler için uygundur.

Uygun Besinler

• Yumurta
• Balık
• Tavuk göğüs eti
• Kabuklu deniz ürünleri
• Sebzeler ve meyveler
• Esmer pirinç
• Çeşnili ve tatlı pudingler (düşük basınçta buharla)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN