Bebekler Kaç Aylıkken Yürümeye Başlar

Bebekler Kaç Aylıkken Yürümeye Başlar

Bebekler Kaç Aylıkken Yürür? Bebeğiniz yürümeye başladı mı? Bebeklerin oturma, emekleme ve yürüme yaşı farklılıklar  gösterebilmektedir. Kimileri 10 aylıkken yürümeye başlarken kimilerinin yürüme  zamanı ise 14 aylık sürecine denk gelir. Ortalama olarak 12-13 aylık bir  bebekten artık yürümesi beklenir. Anne ve babanın bebeğiyle alakalı en çok  hatırladığı tarihlerden biri ilk yürüdüğü andır. Bu zaman diliminin […]

annevecocuk

Bebekler Kaç Aylıkken Yürür?

Bebeğiniz yürümeye başladı mı?

Bebeklerin oturma, emekleme ve yürüme yaşı farklılıklar  gösterebilmektedir. Kimileri 10 aylıkken yürümeye başlarken kimilerinin yürüme  zamanı ise 14 aylık sürecine denk gelir. Ortalama olarak 12-13 aylık bir  bebekten artık yürümesi beklenir. Anne ve babanın bebeğiyle alakalı en çok  hatırladığı tarihlerden biri ilk yürüdüğü andır. Bu zaman diliminin geciktiğini  fark eden ebeveynler, çocuklarını yaşıtları ile kıyaslayarak  endişelenirler.

Kimi çocuk önce emekler, sonra sıralar ve son da yürürken;  kimileri ise emeklemeden poposunun üzerine sürünür, daha sonrasında da  yürürler.

Yürüme neden gecikir?

Genetik yapısı, boy ve kilo oranı, erken doğması gibi  sebepler çocuğun erken yürümesinde etken oluşturabilirler. Bu durumlarda ailenin  ne aşırı koruyucu ne de tedbirsiz olması önerilir. Çocuğun kendi cesaretsizliği  de yürümesini geciktirebilmektedir.

Doktor kontrolünde olmak şartıyla, 18 aya kadar endişe  duymadan çocuğun yürümesi beklenebilir. Ancak uzmanın şüphe duyduğu durumlarda  gerekli tetkiklerin yapılması çok önemlidir.

Bebeklerin, gaz  sancısı, emekleme  ayları, yürüme ve diş  çıkarma dönemleri ebeveynler için de zorlu bir süreç oluşturmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN