Bebeğin Cinsiyeti Ne zaman belli olur

Bebeğin Cinsiyeti Ne zaman belli olur

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Bebeklerin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur? Çin takvimi nedir ve Çin takvimi ile cinsiyet nasıl belirlenir? Hamilelik haberinden sonra belki de anne baba adaylarını en merak ettiren ve en çok heyecanlandıran olaylardan biride bebeğin cinsiyetidir. Aslında cinsiyet babanın spermlerinin anne yumurtalığına yerleştiği anda belli olur ancak bunu tıp dünyası […]

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Bebeklerin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur? Çin takvimi nedir ve Çin takvimi ile cinsiyet nasıl belirlenir?

Hamilelik haberinden sonra belki de anne baba adaylarını en merak ettiren ve en çok heyecanlandıran olaylardan biride bebeğin cinsiyetidir. Aslında cinsiyet babanın spermlerinin anne yumurtalığına yerleştiği anda belli olur ancak bunu tıp dünyası şu an için anlayamıyor. Örneğin babadan çıkan sperm Y kromozomuna sahipse doğacak bebeğimizin cinsiyeti erkek oluyor. Eğer ki X kromozomuna sahipse bebeğimiz kız olacak demektir. Belki ilerde bir zamanda çok daha erken tespit edilebilecek yöntemler çıkacaktır.

Bebeğin cinsiyeti 14. haftadan sonra belli olabilir. Bu yapılan tesbit etme yöntemlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Ultrason yöntemi en kesin sonuçları veren yöntemdir. Ultrason yöntemi ile bebeğimizin cinsiyetini 14. veya 16. haftalarda öğrenmemiz mümkündür. Bebeklerin cinsiyetini belirlemede daha değişik tekniklerde uygulanmaktadır. Bunlara örnek verecek olursan Amniyosentez ve koryon villus tekniğini gösterebiliriz. Bu şekilde CVS uzmanları bebeklerin cinsiyetlerini 10. haftadan sonra tesbit edebiliyorlar.

Bebegin-Cinsiyeti-Ne-Zaman-Belli-Olur

 

Doku Alımı ile Biopsi
Bazı tekniklerle bebeklerin cinsiyetinin belirlenmesi mümkündür. Yukarıda verdiğimiz örnekler dışında bebekten doku alma yani biopsi ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Tabi bu durumlar özeldir ve gerekliyse yapılır. Eğer gerekliyse yapılacak bu işlemin sonucu %100 doğru olacaktır.

PGT Yöntemi
Bu yöntemle bebeklerin cinsiyeti %100 doğru belirlenebilir ancak şu an isteğe bağlı yaptırılamayan yöntemlerden birisidir bu. Tüm bebek ile birlikte uygulanan PGT yöntemi ile bebeklerin cinsiyet belirlenmesi doğru sonuçlar vermektedir.

Çocuğun Cinsiyetini Kendimiz Belirleyebilir Miyiz?
Bilimsel olarak desteklenmeyen bazı yöntemler ile bebeğimizin cinsiyetini belirlememiz batıl inançlara bağlı olarak mümkün olabilir. Tabii ki %100 sonuç vermeyecek bu yöntemler ile hayal kırıklığına uğramamak içinde kendimizi kaptırmamamız gerektiğini belirtelim.

Bu batıl inançlar nelerdir?
Kırmızı et tüketiminin erkek çocuğu tetikleyeceği bir batıl inançtır. Yine aynı zamanda tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi ve baba adaylarının fazlı içecekleri içmeleri erkek bebeğin olmasını sağlayabilir.
Eğer çiftler bebeklerinin kız olmasını istiyorlarsa balık eti tüketebilirler. Balık etinin yanında yine bol bol sebze ve bayanların bol bol tatlı yemesi gerekmektedir.
Erkek çocuk için saatin geç olması gerekmektedir. Ayın hilal olması ve günlerden de tek sayı olması gerekmektedir.
Kız çocuğu olması için günlerin çift sayılı olması gerekmektedir. Öğle saatlerinden sonra beraber olunmalıdır.

Ever arkadaşlar sizlere batıl inançları da saydıktan sonra yine farklı bir batıl inanç olan Çin takvimi hakkında da kısa bir bilgi vermeye çalışacağım. Çinliler 700-800 yıl önce Pekin’de keşfettikleri bir hesap ile doğacak olan çocuğun cinsiyetini %90 oranında doğru olarak bildiklerini savunmaktadırlar. Hamile kalan kadınlar yaşı ile hamile kalmış oldukları ayın kesiştiği kutularda yazan cinsiyet dünyaya merhaba diyecek bebeğin cinsiyetini belirlemektedir. Bilimsel gerçeklerden oldukça uzak olan bu yöntemlere güvenilmemesi gerektiğini de tekrardan hatırlatmak isteriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN