Anlatımlı örgü bebek takımı modeli

Anlatımlı örgü bebek takımı modeli

Bebekler için el örgüsü ikili 2’li takım. ARKA: Yeşil iplik ile 76 ilmek başlanacak. Düz örgü olarak 8 cm. örüldükten sonra kol evi oyuntusu için yanlardan 1 kere 3, 2 kere 2, 1 kere 1 ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Beden boyu 20 cm’de arka yaka ortasından 26 ilmek yanlardan da 5′er ilmek kesilirken aynı […]

Bebekler için el örgüsü ikili 2’li takım.

orgu-bebek-takimi

ARKA: Yeşil iplik ile 76 ilmek başlanacak. Düz örgü olarak 8 cm. örüldükten sonra kol evi oyuntusu için yanlardan 1 kere 3, 2 kere 2, 1 kere 1 ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Beden boyu 20 cm’de arka yaka ortasından 26 ilmek yanlardan da 5′er ilmek kesilirken aynı anda omuzlardaki ilmeklerde 2 kere 6 ilmek olarak kesilerek arka parça bitirilecek.

ÖN: 38 ilmek başlanacak. Düz örgü olarak 8 cm örüldükten sonra kol evi oyuntusu için yanlardan 1 kere 3, 2 kere 2,1 kere 1 ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Beden boyu 16 cm’de ön yaka kenarından 1 kere 4, 2 kere 3, 2 kere 2, 4 kere 1 ilmek kesilip omuzda kalan ilmeklerde 2 kere 6 ilmek olarak kesilip ön parçada bitirilecek.
KOL: Krem iplik ile 50 ilmek başlanacak. Haraşo olarak 5 diş örüldükten sonra yeşil ile düz örgüye başlanıp yanlardan 2 ilmek içerden Ter ilmek artış yapılacak. Daha sonra her 6 sıra örülüp l’er ilmek artışlar yapılarak kolda 64 ilmeğe ulaşılacak. Kol boyu 19 cm’de kol üst kesimleri için yanlardan 11 kere 2 ilmek kesilip tepede kalan 20 ilmekte kesilerek kol bitirilecek.

YAKA: Hırka dikildikten sonra tüm yaka kenarından şişe 90 ilmek takılıp krem iplik ile haraşo örgüye başlanırken yanlardan 1 ilmek içerden üst üste 3 kere l’er ilmek artış yapılıp örgüde 3 diş haraşo olduğunda kenardan 3 ilmek örülüp ilik açılacak daha sonra yine yanlardan 1 ilmek içerden üst üste 3 kere l’er ilmek kesilip haraşo örgü toplam 6 diş olduğunda ilmekler kesilerek yaka bitirilecek. Sağ ön kenarda yakanın alt kısmına 2 adet brit yapılacak. Yaka kenarı tığlanacak.

PATİK: 45 ilmek başlanacak. Haraşo örgü olarak örülürken yanlardan 1 ilmek içerden ve ortadaki 1

ilmeğin her iki yanından l’er ilmek artış yapılıp daha sonra artışlara devam edilirken yanlardaki artışlar üst üste hizayı takip edilerek ortadaki artışlarda dışa doğru açılıp ortada V şekli oluşturulacak şekilde toplam 5 kere l’er ilmekli artışlar yapılarak toplam 65 ilmeğe ulaşılacak. Örgüde 11 diş haraşo olduğunda yanlardaki 30 ilmekler şişte bekletilirken ortadaki 5 ilmekte başlardaki l’er ilmeklerin iç tarafından artışlara başlanırken aynı zamanda yanlardaki 30 ilmeklerin 5 ilmeğe bakan iç kısımlarından l’er ilmeklik kesimlere başlanıp yanlarda üst üste 12 kere Ter ilmek kesilirken ortadaki kısımlarda her 4 sırada bir 6 kere l’er ilmek artışlar yapılarak orta kısım 17 ilmeğe ulaştırılırken yanlardaki ilmelerde I8′er ilmeğe düşülecek. Bu kısım 12 diş haraşo olduğunda yanlardaki 18 ilmek kesilip, ortadaki 17 ilmekte yanlardaki 2 ilmek içerden kesilerek başlanıp üst üste 5 kere l’er ilmek kesilip, daha sonra ortadaki 3 ilmek birlikte alınıp kesilerek 5 ilmeğe düşülecek. 9 diş haroşa örüldükten sonra

ilmekler kesilip bu bant içe doğru katlanıp dikilerek bitirilecek.

BANT: 20 ilmek başlanacak. Haraşo olarak örülürken tek taraftan I ilmek içerden artış yapılıp sonraki sırada 2 ilmek içerden ilik açılıp daha sonraki sırada yine yandan 1 ilmek kesilip toplam 4 diş haraşo olan bantta ilmeler kesilerek bandın iliksiz tarafı patiğin yan kısmına dikilerek patik bitirilecek.

Nako Örgü Dergisinden Alınmıştır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN