6 aylık ve daha büyük bebekler için yemekler

6 aylık ve daha büyük bebekler için yemekler

Beta karoten, A vitamininin öncül maddesidir.  Vücudumuzda A vitaminine dönüştürülür. Bu önemli besin öğesi, turuncu renkli sebzelerde bol miktarda bulunur. Havuç ve balkabağı gibi bu sebzeler ayrıca iyi birer karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Hafif tatlı oldukları için de anne sütünden sonra bebekler bunları genellikle reddetmez. Bebeğimiz havuç ve balkabağı ile tanıştıktan sonra bu üç sebzenin […]

Beta karoten, A vitamininin öncül maddesidir.  Vücudumuzda A vitaminine dönüştürülür. Bu önemli besin öğesi, turuncu renkli sebzelerde bol miktarda bulunur. Havuç ve balkabağı gibi bu sebzeler ayrıca iyi birer karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Hafif tatlı oldukları için de anne sütünden sonra bebekler bunları genellikle reddetmez.

Bebeğimiz havuç ve balkabağı ile tanıştıktan sonra bu üç sebzenin diğer sebzeler ve tahıllarla hazırlayacağımız püre ve çorbalarına daha kolay alışabilir.

Malzemeler

200 g havuç veya balkabağı

1 su bardağı su

hazırlanışı
  • Havucu sirkeli suda 10 dakika bekleterek yıkayalım ve kabuklarını soyalım.
  • Havuçları küp küp doğrayalım ve bir buhar tenceresine koyarak 15 dakika pişirelim. Buharda pişirme imkanımız yoksa küçük bir tencereye aldığımız sebzelerin üzerlerini örtecek kadar su koyarak pişirelim. Sebze suyunu atmayalım.
  • Bir kâseye aldığımız sebzeleri tahta kaşık yardımıyla ezelim ve sebzeleri pişirdiğimiz suyu kullanarak pürenin kıvamını ayarlayalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN